5 tipov ako sa vďaka správnym rozhodnutiam nedostať do dlhov!
5 tipov ako sa vďaka správnym rozhodnutiam nedostať do dlhov!
Ponúkame vám 5 tipov ako ukončiť rok bez zbytočných problémov.
Zoznam prianí a darčekov pre našich blízkych nemá konca, no peňaženka nepustí? „Veď nevadí, požičiame si!“ – to je najčastejšie používaná veta a to nie len ku koncu kalendárneho roka. Pri dostupnosti finančných produktov, ktoré nám finančné spoločnosti núkajú, ani nie je divu, že väčšina z nás podľahne myšlienke „ľahko“ získanej hotovosti navyše. No zvyčajne príde pri úhrade splátok „tvrdé“ vytriezvenie.
Prinášame vám 5 užitočných tipov, ako si splniť priania a zároveň si nepokaziť koniec.
1) Použite vlastné úspory alebo bezúročnú pôžičku od rodiny
Podľa prieskumov si až 70% Slovákov odkladá rezervu na mimoriadne výdavky. Ak patríte k tej druhej skupine, odporúčame si každý mesiac v deň výplaty odložiť aspoň malú čiastku peňazí. Niekoľkomesačné úspory vyriešia vašu otázku, kde vziať hotovosť navyše na kúpu novej detskej izby, či LED televízora.
Ďalšou možnosťou je požičať si bezúročne od rodiny či známych. V tomto prípade je ale dôležitá dôvera na oboch stranách, že dĺžnik vráti peniaze načas a ten kto požičal, nezmení podmienky bezúročnej „pôžičky“.
NÁŠ TIP: Odkladajte mesačne časť výplaty. V prípade mimoriadnych výdavkov máte peniaze po ruke.
2) Aktivujte si povolené prečerpanie
Povolené prečerpanie je niečo ako „žolík“ k vášmu bankovému účtu. Ak máte pár dní pred výplatou na vašom bankovom účte nulu, môžete čerpať peniaze „do mínusu“, ktorý vám schváli banka. Túto sumu však musíte banke vrátiť. Ale pozor! Má to pár háčikov. Službu vám síce zriadi banka bez poplatkov, ale... Za každý deň požičania peňazí vám nabiehajú aj nie malé úroky. Čím dlhšie vám trvá, kým vrátite požičanú sumu, tým viac zaplatíte na úrokoch. Takto sa vaša radosť z rýchlej hotovosti môže poriadne predražiť.
NÁŠ TIP: Povolené prečerpanie je vhodné využívať len počas veľmi krátkeho obdobia. Vyhnete sa tým zbytočnému preplateniu požičanej sumy.
3) Plaťte kreditkou
Kreditnú kartu môžeme tiež nazvať „finančnou rezervou na karte“. Funguje veľmi podobne ako povolené prečerpanie. Hlavný rozdiel je v tom, že peniaze si môžete z vašej kreditnej karty požičať kedykoľvek, nielen vtedy ak vám na účte „svieti 0“. Navyše ak banke vrátite celú požičanú sumu v bezúročnom období (zvyčajne 30-45 dní) nepreplatíte ani cent na úrokoch
NÁŠ TIP: Požičanú sumu vráťte v bezúročnom období. Vyhnete sa tak vysokým úrokom a ďalším poplatkom.
4) Nakúpte na splátky
Ako píšeme v našom článku „Stojíte pred otázkou či nakúpiť na splátky alebo si vziať pôžičku?,“ nákup na splátky je veľmi populárny a vhodný pri nákupe menších spotrebičov či služieb. Výhodou je, že pomerne nízku sumu viete takto splatiť za relatívne krátky čas (1-5 rokov).
NÁŠ TIP: Využívajte akcie nákupu na splátky s 0% navýšením.
5) Uvažujte nad výhodnou pôžičkou
Plánujete prerábku bytu, kúpu nového nábytku a podobne? Potrebujete vyššiu hotovosť? V tomto prípade odporúčame vziať si pôžičku. V porovnaní s inými bankovými produktami si môžete splácanie pôžičky rozložiť na dlhšie obdobie (zvyčajne až 10 rokov), čím si výšku mesačnej splátky prispôsobíte vašim finančným možnostiam.
NÁŠ TIP: Pri výbere výhodnej pôžičky si okrem ponúkaného úroku všímajte najmä RPMN (ročnú percentuálnu mieru nákladov), Vďaka RPMN si môžete objektívne porovnať výhodnosť ponúkanej pôžičky.
Bonusový tip na záver: “Prikrývaj sa perinou, na ktorú máš!“
Mimoriadne výdavky (kúpa darčekov, rekonštrukcia...) si plánujte. Ak si chcete požičať, rátajte dopredu s tým, že vám musia ostať peniaze aj na úhradu pravidelnej mesačnej splátky. Požičajte si len takú sumu, ktorú dokážete v dohodnutej dobe splatnosti skutočne splatiť.